Čuli ste za otkriće fosfina u Venerinoj atmosferi? Objavljeno je u časopisu Nature Astronomy 14. septembra 2020. godine. Gas fosfin, PH3, obično u atmosferama reaguje jako brzo i efikasno sa kiseonikom i gradi fosforastu kiselinu, H3PO3. Odreaguje i nema ga više kao takvog! Zato, kada ga otkrijete u atmosferi neke planete, to je jedan jako interesantan indikator da na toj planeti možda ima neke vrste života.
Naravno, ovo otkriće je zbog toga odjeknulo u svim medijima, pa i dnevnoj štampi. MEĐUTIM… ubrzo nakon toga, ispostavilo se da ima nekih manjkavosti u ovom radu, i objavljeno je još par radova koji su pokazali da ekipa koja je objavila ovaj rad u Nature Astronomy magazinu ipak nije bila u pravu.
Ova interesantne reakcije, ako i originalan rad, tema su ove epizode. Gost emisije je bio Igor Smolić iz Scientific Computing Laboratorije Instituta za fiziku Beograd.
Radove koje pominjemo u emisiji, ako želite da ih pogledate/pročitate, možete naći na ovim linkovima:
- Greaves et al: Phosphine gas in the cloud decks of Venus (Nature Astronomy, 14 September 2020)
- Mogul et al: Is Phosphine in the Mass Spectra from Venus’ Clouds? (arXiv, submitted to Nature, 27 September 2020)
- Encrenaz et al: A stringent upper limit of the PH3 abundance at the cloud top of Venus (Astronomy & Astrophysics, 14 October 2020)
- Snellen et al: Re-analysis of the 267-GHz ALMA observations of Venus: No statistically significant detection of phosphine (arXiv, submitted to Astronomy&Astrophysics, 19 October 2020)