Pre nepune dve nedelje, 12. maja, kolaboracija koja stoji iza interferometra Event Horizon Telescope objavila je prvi snimak okoline supermasivne crne rupe u centru naše galaksije, što je ujedno drugi snimak okoline supermasivne crne rupe ikada napravljen (prvo je sniman centar galaksije M87). To je bio povod da pričamo o supermasivnim crnim rupama, Event Horizon teleskopu i ovim snimcima.
U ovoj epizodi gost je bio dr Nemanja Martinović (NASA/ADS), a pričali smo o crnim rupama, supermasivnim crnim rupama (SMBH, od SuperMassive Black Hole), okolini crnih rupa, rešenjima jednačina OTR za stacionarne i rotirajuće crne rupe, o računanju mase SMBH u centru Mlečnog puta, o semenima za nastanak SMBH, o vezi između SMBH i evolucije galaksija…
U drugom delu emisije govorili smo o posmatranjima SMBH, o interferometriji i Event Horizon teleskopu (EHT), o snimcima M87 i centra naše galaksije (Saggitarius A*), magnetohidrodinamičkim simulacijama u opštoj relativnosti i tom zašto su važne za posmatranja kojima se bavi EHT, o rezultatima koji su važni za razumevanje mnogih tema u astrofizici, o budućim istraživanjima i odgovorima na pitanja koja posmatranja EHT-a danas omogućavaju.
Neki predlozi za dalje čitanje i slušanje:
- Radio Galaksija #19: Crne rupe (dr Milan M. Ćirković) [04-03-2009]
- Press release kolaboracije Event Horizon Telescope
- Astrobites članak o snimku Sgr A*: [prvi deo], [drugi deo]
- Prvi rezultati objavljeni u naučnim časopisima
- Astrobites članak o snimku M87*
- Radio Galaksija #113: Kako galaksije umiru? (dr Samir Salim) [23-11-2020], priča o izračunavanju mase supermasivne crne rupe u centru Mlečnog puta